Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Czwartek 21 Czerwca 2018 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame

AKTUALNOŚCI

12 VII 2017, 08:29:00

Wspomnienie Matki Bożej 10 Cnót Ewangelicznych

W dniu 1o lipca w 500. rocznicę zatwierdzenia Reguły Zakonu Najświętszej Maryi Panny oraz w przypadającą uroczystość Matki Bożej – Patronki sióstr anuncjatek, wierni modlili się w kościele pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych w Grąblinie.


Uroczystej Mszy św. o godz. 17.00 przewodniczył ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, który wygłosił również homilię. Wraz z ks. Gumiennym Eucharystię koncelebrowali: ks. Sławomir Homoncik MIC, wiceprowincjał Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium oraz ks. Czesław Pisiak MIC, sanktuaryjny spowiednik i kaznodzieja.

W homilii ks. kustosz m.in. przybliżył sytuacje z życia Matki Bożej, w których spełniała rolę Bożej służebnicy. Przywołując scenę z Wieczernika (oczekiwanie na zesłanie Ducha Świętego) ks. Gumienny podkreślił, że obecność Maryi wzbudzała w sercach apostołów nadzieję w trudnej dla nich chwili; w Kanie Galilejskiej to Ona pierwsza spostrzegła brak wina i prosiła swojego Syna o interwencję. Natomiast w grąblińskim lesie ukazując się pasterzowi Mikołajowi Sikatce wzywała lud do porzucenia drogi grzechu i nawrócenia.

W dalszej części homilii ks. kustosz zaakcentował, że postawa Maryi zawsze ukierunkowana była na służbę Bogu. Marianin zauważył, że podobnie jest z siostrami anuncjatkami, które pragną podobać się Chrystusowi na wzór Maryi.

Tuż przed zakończeniem Mszy św. głos zabrała s. Maria Ludwika, matka odpowiedzialna grąblińskiej wspólnoty, pragnąc wyrazić wdzięczność księżom marianom oraz wiernym obecnym na wieczornej Mszy św. za wspólną modlitwę. Zachęcała także wiernych do podjęcia próby „naśladowania Maryi tak, aby podobać się Bogu”.

Liturgię uświetnił licheński parafialny chór mieszany „Virtus Dei” pod dyrekcją pana Czesława Fijałkowskiego.

Po Eucharystii wszyscy wierni udali się do klasztoru, gdzie mniszki przygotowały skromny poczęstunek w postaci własnoręcznie wypiekanych ciast.

Zakon Najświętszej Maryi Panny został założony przez św. Joannę de Valois, królową Francji w 1502 roku. Do Lichenia siostry anuncjatki przybyły w 2009 roku, natomiast 22 sierpnia 2010 roku zamieszkały w klasztorze znajdującym się w lesie grąblińskim, w którym pasterzowi Mikołajowi Sikatce ukazała się w roku 1850 Matka Boża.

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:Kartka przedszkolaka
REKLAMA

SPORT

20 VI 2018, 07:39:00

Mundial 2018 w Kinie za Rogiem

Zapraszamy na Finał IV Pucharu Playarena Konin

Olimpijczycy z Żychlina

Zapraszamy na Rajd Rowerowy i Majówkę

KULTURA

18 VI 2018, 07:35:00
Wakacje w KDK

Ludowa wizja świata w „Etnoilustracjach” – wystawa grafik makatek

Filmowe święto 64. OKFA - dobre kino, koncert, spotkania

MARATON HORRORÓW