Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Sobota 20 Stycznia 2018 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame

AKTUALNOŚCI

14 VII 2017, 10:00:00

Pamiętają o niewolniczej pracy w ramach służby wojskowej

W ramach XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników do licheńskiego Sanktuarium, modlono się o łaskę zbawienia dla zmarłych, o zdrowie dla ocalonych oraz o łaskę nawrócenia dla oprawców.


Uroczystości pod obeliskiem upamiętniającym ofiary reżimu komunistycznego rozpoczęły się o godz. 10.00. Głos zabrał pan Bolesław Karandyszowski, prezes Okręgowego Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników w Bydgoszczy, który przywitał wszystkich przybyłych. Po krótkiej modlitwie, którą poprowadził ks. kanonik płk Zenon Surma, dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, głos kolejno zabrali: pan Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski oraz pan prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

W pielgrzymce uczestniczyli także: ppłk Jacek Liszewski, szef sztabu 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, ppłk Adam Ciesielski, Komendant Wojskowych Uzupełnień w Bydgoszczy, a także pani Ewa Jędrzejak-Taranek, przedstawicielka wiceministra MON, pana Bartosza Kownackiego.

Pod odczytaniu apelu pamięci oraz złożeniu kwiatów pod obeliskiem przez poszczególne delegacje uczestnicy pielgrzymki udali się do bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Południowej Eucharystii przewodniczył ks. kanonik płk Zenon Surma, natomiast homilię wygłosił ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium.

W słowie skierowanym do wiernych porównał historię życia Józefa sprzedanego przez braci do niewoli z życiem żołnierzy-górników: „O życiu Józefa egipskiego oraz żołnierzy-górników, prześladowanych przez władze komunistyczne, można powiedzieć jednym zdaniem: Ludzie ludziom zgotowali ten los. Józef był umiłowanym synem swego ojca, w którym ten widział przyszłość swojego rodu. Ten ukochany syn w oczach swoich braci został znienawidzony. W ich sercu zrodziła się zazdrość, gdyż każdy z nich chciał być na miejscu Józefa. Czyż w historii tej nie odnajdą się żołnierze-górnicy? Także upragnieni, kochani przez swoich rodziców, byli ludźmi wyjątkowymi w ich oczach. I także współziomkowie, synowie jednej matki, której na imię Polska, powzięli zamysł by ich zgładzić” – mówił kapłan.

W dalszej części kapłan zachęcał uczestniczących w pielgrzymce żołnierzy-górników, aby ofiarowali swoje cierpienia, troski i bóle Matce Bożej, Tej, która cierpiała pod krzyżem swojego Syna.

Zaprosił również, aby wzorem Józefa oraz naśladując Jezusa Chrystusa, starali się wybaczyć zło, jakie zostało im wyrządzone z rąk prześladowców: „I choć to trudne i bolesne, bo trzeba przebaczyć swoim oprawcom, to tylko ta droga prowadzi do zbawienia – droga przebaczenia, droga miłości, droga naśladowania Jezusa Chrystusa, który także zostawszy odrzucony przez swoich współziomków, z wysokości krzyża zawołał Ojcze, przebacz, bo nie widząc, co czynią”.

Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników istnieje od 1992 roku. W chwili założenia należało do niego 60 tysięcy osób. Do dziś przeżyło zaledwie ok. 5 tysięcy spośród żołnierzy-górników, którzy w latach 1949- 1959 pracowali w nieludzkich warunkach w kopalniach węgla, uranu i kamieniołomach. Szacuje się, że w Batalionach Górniczych pracowało do 200 000 młodych mężczyzn. Tysiąc spośród nich straciło życie wypełniając żołnierski obowiązek.KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:Kartka przedszkolaka
REKLAMA

SPORT

20 XII 2017, 15:24:00
XXXII Memoriał  Szachowy im. Tadeusza Nowickiego
w Przyjmie za nami

Ranking najlepszych strzelców OZPN Konin po rundzie jesiennej

Spotkanie z mistrzem Polski w chodzie sportowym Rafałem Augustynem w ZSEU w Żychlinie

KULTURA

18 I 2018, 08:12:00
Artystyczne ferie KDK

Maniucha i Ksawery - koncert

Toruńscy artyści o wieżach ciśnień

Canalleto, Cezanne i Hockney na ekranie kina Oskard

Zgłoś udział w Przeglądzie Twórczości Bożonarodzeniowej - jasełka, śpiewanie kolęd, szopki

Sukcesy MDK na GRAND PRIX POLSKI DANCE WRZEŚNIA