Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Piątek 22 Lutego 2019 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame

AKTUALNOŚCI

6 VI 2018, 13:30:00

O wolności i praworządności

O wolności i praworządności

Obchody Dnia Wolności zakończyły cykl konferencji zorganizowanych przez Towarzystwo Samorządowe i Komisję Europejską, Przedstawicielstwo w Polsce. W trakcie debaty, zorganizowanej w CKiS w Koninie, rozmawiano na temat odzyskania wolności jak i praworządności . Na koniec wręczono medale za zasługi na rzecz wolności.


Spotkanie rozpoczęła debata, w której udział wzięli: Ireneusz Niewiarowski - prezes TS, Jan Lityński – legenda opozycji, Rafał Szyndlauer - Zastępca Kierownika Wydziału Politycznego PKE i Krzysztof Bobiński – dziennikarz Financial Times.
Poproszony o opowiedzenie historii jak to się wszystko zaczęła Jan Lityński wrócił do 22 czerwca 1976 roku.

- Tego dnia zawsze spotykaliśmy się na imieninach Jana Józefa Lipskiego ( działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, Kawaler Orderu Orła Białego, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR). Tam dowiadujemy się, że rząd ogłasza podwyżki cen na artykuły spożywcze. Jacek Kuroń zaczął się zastanawiać się, czy dojdzie do buntu. I następnego dnia protest robotników zaczyna się w Ursusie, Radomiu, Płocku. Był bardzo gwałtowny i w lipcu dochodzi do procesu tych robotników. Dostają do 6 lat więzienia. Na korytarzu sądowym spotykają się różne grupy społeczne, które postanawiają im pomóc i tak we wrześniu powstaje Komitet Obrony Robotników. Największa fala strajków to rok 1980 i stocznia, powstaje Solidarność. Kolejna przełomowa data to już właśnie 4 czerwca 1989 rok. Wielki sukces wyborczy, bo 62 % głosujących wybrało przedstawicieli ,,S”. Skończyła się władza komunistyczna i fala ta objęła kolejne państwa Układu Warszawskiego. To, że bezkrwawo obalono komunizm to wielki sukces Polaków – opowiedział J. Lityński.

Krzysztof Bobiński odniósł się do obecnej sytuacji w kraju. Powiedział, że istotą sporu między rządem a Komisją Europejską jest niszczenie instytucji prawa.
- Działam w Komitecie Sterującym Forum Społeczeństwa Obywatelskiego krajów Partnerstwa Wschodniego. To m.in. takie kraje jak Gruzja, Azerbejdżan, Armenia, Mołdawia. I tam się dzieją rzeczy, które my już dawno mamy za sobą. Powinniśmy ich wspierać - stwierdził Bobiński.

Rafał Szyndlauer, zastępca kierownika Wydziału Politycznego PKE podkreślił, że ostatnie 29 lat to niesamowity rozwój Polski, fantastyczny okres w historii kraju.
- Chciałbym jednak odnieść się do tego co teraz dzieje się w Polsce. Nie jest dobrze. Zdaniem Komisji Europejskiej w Polsce łamane są zasady praworządności. Od ponad 2 lat łamane są różne zapisy Konstytucji. Rząd twierdzi, że KE nie powinna wtrącać się do tego co dzieje się w Polsce. Jeśli Polska chce być w Unii, powinna przestrzegać prawa unijnego – dodał przedstawiciel KE.

W podobnym tonie wypowiedział się Jan Lityński.

- Kiedy poprzednia władza łamała prawo, Trybunał Konstytucyjny mówił ,,nie”. Teraz Trybunał tego nie zrobi, bo musi współpracować z władzą. Mimo, że nie byłem zwolennikiem PO , to partia ta przestrzegała prawa. Teraz rząd czeka do następnych wyborów, łamie prawo i prowadzi niebezpieczną politykę – podkreślił działacz opozycji.

Zdaniem I. Niewiarowskiego z Trybunału została atrapa.

- W Senacie pracowaliśmy w sumie nad 300 ustawami skierowanymi do poprawki przez Trybunał Konstytucyjny i zawsze ostatni głos należał do Trybunału – dodał prezes TS.
Rafał Szyndlauer, zastępca kierownika Wydziału Politycznego PKE poinformował, że każdy członek UE ma swoje rozwiązania dotyczące przestrzegania prawa i Komisja Europejska nie wnika w to.
- Inaczej jest niestety w naszym kraju. Dochodzi do uchwalania ustaw niezgodnych z Konstytucją. Sejm może dowolnie wydłużać kadencję członków KRS czy prezydenta. Taką drogą poszło wiele krajów na wschodzie – powiedział R. Szyndlauer.
Na koniec K. Bobiński podkreślił, że trzeba naciskać , nacierać i trzymać się razem, bo trudno przewidzieć, kiedy ta władza odejdzie.

Konferencję zakończyło wręczenie medali za zasługi na rzecz wolności. W sumie wyróżniono 19 osób.

- Dziś dziękujemy tym, którzy pięknie wykorzystali te ostatnie 29 lat. Wyróżniliśmy już sportowców, pracowników samorządu, lokalnych liderów. Dziś wręczamy medale osobom, które działają w biznesie, kulturze, edukacji, a także udzielają się charytatywnie. Działania te chcemy kontynuować – podkreślił I. Niewiarowski.


Odznaczeni Medalem Europejskim za zasługi na rzecz wolności
Robert Andre
Elżbieta Barszcz
Piotr Gołdyn
Mieczysław Górny
Halina Grabowska
Jarosław Jankowski
Arleta Jaśniewicz

KOMENTARZE...a my sie zebrali i ponarzekali - już nie kochają nas! Staro i smutno!!!
dnia: 2018-06-13 22:28:56

DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:REKLAMA

SPORT

18 II 2019, 09:39:00

Zapraszamy na kolejny mecz ligowy Wilków Wilczyn

9. Bieg Policz się z Cukrzycą odbędzie się podczas 27. Finału WOŚP 13 stycznia w Koninie.

KULTURA

5 II 2019, 14:45:00
Wernisaż Mariana Stępaka Corporis

Koncert "Renaissance" Anna Gadt, Zbigniew Chojnacki, Krzysztof Gradziuk

BAS JAM 2019

Otwarcie wystawy Doroty Tołłoczko-Femerling