Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Piątek 22 Lutego 2019 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame

AKTUALNOŚCI

1 VIII 2018, 19:04:00

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 o godzinie 17.00 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Walki zbrojne toczone były w Warszawie do 2 października 1944 r. siłami Armii Krajowej i innych organizacji polskiego ruchu oporu. W ogromnym stopniu byli to ludzie młodzi. Absolwenci podziemnych gimnazjów i liceów warszawskich, studenci.    Przez 63 dni Powstańcy prowadzili samotną walkę, dla niepodległej Polski, wolnej od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji. Czynny udział w walce wzięła także ludność cywilna stolicy, ponosząc ogromne straty od niemieckiej artylerii i lotnictwa. Bitwa o Warszawę przyniosła zagładę miasta, śmierć około 150 tys. osób. Adolf Hitler poinformowany o wybuchu Postania wydał rozkaz: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.

    Powstanie nie osiągnęło wyznaczonych celów ani wojskowych, ani politycznych, ale dla kolejnych pokoleń Polaków może być symbolem męstwa i heroizmu w walce o niepodległość.

    Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym w swoich zbiorach posiada pamiątki związane z Powstaniem Warszawskim m.in. opaski biało-czerwone z nadrukami A.K. i A. K. SZARE SZEREGI z lilijką i znakiem Polski Walczącej. Niestety nie wiemy do kogo one należały. Dla walczących opaski były czymś bardzo ważnym. Powstańcy nie mieli jednolitych mundurów, ale na ramieniu każdy nosił właśnie obowiązkową opaskę. Był to znak rozpoznawczy.

    Ciekawą pamiątką jest sztambuch z oflagu w Murnau należący do porucznika Wiesława Bulikowskiego pseudonim Czantoria, walczącego w Powstaniu Warszawskim. Mieści on w sobie cenne wpisy uczestników Powstania Warszawskiego, więzionych razem z Wiesławem Bulikowskim w oflagu VII A Murnau. Na wewnętrznej stronie okładki wklejona jest biało-czerwona opaska z drukowanym napisem WP, orłem i numerem 146 noszona w Powstaniu Warszawskim przez Wiesława Bulikowskiego.

    W Muzeum ma  także zbiór fotografii upamiętniające tamte dni walki i codziennego życia mieszkańców Warszaw, m.in. pochodząca z października 1944 r., przedstawiająca chorych i wygłodzonych ludzi wychodzących z piwnic, czy powstańczy ślub.  

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:REKLAMA

SPORT

18 II 2019, 09:39:00

Zapraszamy na kolejny mecz ligowy Wilków Wilczyn

9. Bieg Policz się z Cukrzycą odbędzie się podczas 27. Finału WOŚP 13 stycznia w Koninie.

KULTURA

5 II 2019, 14:45:00
Wernisaż Mariana Stępaka Corporis

Koncert "Renaissance" Anna Gadt, Zbigniew Chojnacki, Krzysztof Gradziuk

BAS JAM 2019

Otwarcie wystawy Doroty Tołłoczko-Femerling